Spark 2.0 – MLLib Yenilikleri

Aug 16 2016 Published by under machine learning

Spark 2.0 ile birlikte MLLib’te (Spark’ın machine learning kütüphanesi) önemli geliştirmeler yayına alındı. Aynı zamanda MLLib’e en fazla kodun ve özelliğin gönderildiği sürüm olma özelliğini taşıyor:

Screen Shot 2016-08-17 at 09.42.49

 

Spark 2.0 ile birlikte yayına alınan en temel MLLib özellikleri ise şu şekilde:

  • DataFrame arayüzü temel arayüz olarak kullanılmaya başlandı. Spark MLLib’in başından beri varolan RDD arayüzü (spark.mllib paketindeki) ise rafa kalktı. Artık RDD arayüzüne yeni geliştirme yapılmayacak. Sadece hataları giderilecek.Bu geliştirmenin temel sebepleri DataFrame’in daha kullanıcı dostu arayüzü olması ve sorgu iyileştirmeleri olarak görünüyor. DataFrame ve RDD’nin temel farklarını daha detaylı okumak için: http://www.adsquare.com/comparing-performance-of-spark-dataframes-api-to-spark-rdd/
  • DataFrame arayüzü kullanılarak oluşturulan Machine Learning modelini kaydetme ve okuma özelliği geldi. Bu özellik Scala, Java, Python ve R arayüzü kullanılarak geliştirilebiliyor. Detaylar için: https://databricks.com/blog/2016/05/31/apache-spark-2-0-preview-machine-learning-model-persistence.html
  • SparkR’a yeni MLLib algoritmaları eklendi. (naive bayes, k-means clustering, survival regression..vs.)
  • Python ile desteklenen MLLib algoritmalarına yenileri eklendi. (LDA, Gaussian Mixture Model, Generalized Linear Regression..vs.)
  • DataFrame arayüzüne yeni algoritmalar ve arayüzler eklendi. (Bisecting K-Means clustering, Gaussian Mixture Model, MaxAbsScaler feature transformer)
  • DataFrame ile kaydedilen vektör ve matrisler daha etkin bir “serialization” yöntemi kullanmaya başladı. Bu sayede MLLib algoritmalarını çağırırken ortaya çıkan performans maliyeti azaldı.

Referanslar:

http://spark.apache.org/docs/2.0.0/ml-guide.html

https://spark-summit.org/2016/events/apache-spark-mllib-20-preview-data-science-and-production/

 

 

Comments are off for this post