Archive for: August, 2013

Yaygın Hesaplama ve Algılama

Aug 01 2013 Published by under mobile, software development

Her yerde ya da yaygın hesaplama (ubiquitous or pervasive computing) konusunun temelleri 90’ların başında Mark Weiser tarafından ortaya atılan “yok olan bilgisayar” (disappearing computer) terimine dayanmaktadır ve temel olarak bilgisayarların ve hesaplamanın insanların hayatının bir parçası olarak ve onları rahatsız etmeden ve hatta onların farkında olmadan çevreleyerek, çevreleri ile etkileşimlerini arttırarak hayat kalitelerini arttırmayı amaçlamaktadır. Yaygın hesaplamının 3 temel özelliği vardır: i) görünmezlik, ii) bağlam farkındalık (kişilerin konumları, eylemleri, çevresel faktörlere göre sistemin farklılık göstermesi) , iii) yaygınlık (hesaplamaya erişimin her yerde olması). Yaygın hesaplama konusuna katkıda bulunan araştırma konuları dağıtık sistemlerden yapay zekaya uzanan konuları içermektedir. Algılama (sensing) konusu ise yaygın hesaplama sistemlerinin vazgeçilmez unsurudur. Yaygın algılama konusu ise gömülü, algılama kapasitesi olan, ve çoğunlukla kablosuz iletişim yeteneği olan, evimizdeki cihazlarda, arabamızda, cep telefonlarımızda  mevcut algılama  sistemlerini kapsamaktadır.

Yaygın Algılama konusunda çevresel destekli yaşam (ambient assisted living), akıllı ev uygulamaları, e-sağlık ve özellikle akıllı telefonları kullanarak mobil algılama sistemlerinin geliştirilmesi üzerine araştırmalar yapılmaktadır. Akıllı telefonları kullanarak katılımcılı algılama sistemlerinin geliştirilmesi (örneğin telefonlar üzerindeki mikrofonları kullanarak şehrin gürültü haritasının çıkarılması), insan eylemlerinin algılanması ve uzaktan sağlık takibi gibi konularda çalışmaktayız.

Araştırmacılar

Seçili Yayınlar

  • O. Durmaz Incel, M. Kose, C. Ersoy A Review and Taxonomy of Activity Recognition on Mobile Phones, Springer BioNanoScience Journal, Special Issue on Personal Health Systems for Well-being and Lifestyle Change, 2013.
  • H. Alemdar, H. Ertan, O. Durmaz Incel, C.Ersoy, ARAS Human Activity Datasets in Multiple Homes with Multiple Residents, Proc. of the 7th International Conference on Pervasive Computing Technologies for Healthcare, PervasiveHealth 2013, Venice, Italy, May 2013.
  • Mustafa Kose, Ozlem Durmaz Incel, Cem Ersoy, Online Human Activity Recognition on Smart Phones, Proc. of the Workshop on Mobile Sensing: From Smartphones and Wearables to Big Data (colocated with IPSN 2012), April 2012.

Referans

http://bm.gsu.edu.tr/yaygin-hesaplama-ve-algilama

Comments are off for this post